topbar

ازدواج و مسائل خانوادگی

ازدواج Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. کار بسیار درستی کردید که از مسایل گذشته برای خواستگارتان نگفتید. مخصوصا اینکه توبه کردید. اگر ایشان اصرار دارد قسم بخورید. طوری قسم بخورید که دروغ نباشد. مثلا بگویید من با هیچ پسری نبودم. خوب این جمله خودش مبهم است. می‌تواند منظور این باشد که با هیچ پسری دوست نبودم یا منظور این باشد که با هیچ پسری خوب نبودم یا اینکه با هیچ پسری بد نبود. 
آیا این پاسخ صحیح است؟:
166 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

کنترل قوای جنسی Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 2018
متن پاسخ:
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و ادب و با تشکر از تماس شما با مرکز پاسخگویی 09650 خدا را شکر می کنیم که به شما کمک فرموده و اراده ای داده که با کنترل لذت جنسی، مانع هدر رفتن قوای جوانی خود شوید. از آنجا که شما سؤالتان را از بخش «احکام شرعی» پرسیده اید،ازدواج به عنوان راه حلال ارضای میل جنسی وجود دارد که ممکن است به صورت عقد دائم یا عقد موقت باشد؛ بنابراین اگر شرایط ازدواج دائم وجود نداشت، راه حلال دیگری در پیش روی شماست که همان ازدواج موقت است. ازدواج سنتی مؤکد است و گاه ممکن است ازدواج کردن واجب باشد، تا انسان به گناه نیفتد. نمی توان میل جنسی را که نعمتی از نعمتهای خداوند است، سرکوب نمود؛ البته با کنترل شهوت، دوری از امور تحریک کننده، دوری از بی کاری ومشغول  بودن به فعالیتهای علمی، ورزشی، کار و...، فشار جنسی کمتر می شود؛ در این باره می توانید از بخش مشاوره راهنمایی بگیرید تا از راهکارهای عملی آن مطلع شوید. همچنین درباره ازدواج دائم یا موقت می توانید از بخش مشاوره راهنمایی بخواهید و شرایط خود را توضیح دهید.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
715 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

چرا خدا ما نمی بیند Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم خواهر محترم. اولین اشتباه شما آن است که گفتید کسی عاشقم نشده است. در حالی که خداوند متعال عاشق بندگانش است. هیچ موجودی در عالم بیش از خداوند شما را دوست ندارد بلکه عاشق شماست. یک نشانه‌اش آن است که از ابتدای خلقت شما آنچنان محبتی در دل مادر و پدرتان گذاشت که همه سختی‌های شما را با رضایت کامل تحمل کردند و شما را بزرگ کردند. کسی که چنین محبتی را می‌آفریند خودش باید سرچشمه محبت باشد. دوم آنکه با تمام بدی‌های ما هرگز ما را رسوا نکرده است و در عقوبت ما تعجیل نفرموده است. سوم آنکه این همه نعمت به ما داده است که حتی قدر یکی از آنها را هم نمی‌دانیم. اما در مورد ازدواج. توجه داشته باشید که مشکلی که شما دارید مشکل بسیاری از دختران و پسران این مملکت بلکه کشورهای دیگر است. بنده سفرهای زیادی به کشورهای مختلف دنیا داشته‌ام و این مشکل را تقریبا در همه جا دیده‌ام. آیا همه آنها باید بگویند که خدا ما را دوست ندارد؟ روشن است که مسئله اینطور نیست. گاهی هست که وقتی کسی در داشتن چیزی اصرار می‌کند و به او داده می‌شود بعد از مدتی از داشتنش بشدت پشیمان می‌شود و می‌گوید کاش از اول نداشتم. اصولا بیشتر چیزهای دنیا که در ابتدا بسیار جذاب و خوب بنظر می‌آیند وقتی بدست انسان می‌رسد آدمی می‌بیند که آنطور هم نبود بلکه خود آنها مشکلات فراوانی به دنبال داشت.  سؤال من از شما این است که اگر شما با کسی که دوستتان دارد ازدواج کردید دیگر خواسته‌ای از خدا ندارید؟ البته آن شوهر باید اخلاق خوبی هم داشته باشد خانواده‌اش هم با شما مشکلی نداشته باشد. پول و ثروت کافی هم داشته باشد. تیپ و قیافه هم داشته باشد. سن و سالش هم به شما بیاید. تحصیلاتش هم باید بقدر کافی باشد. تازه اینها در هنگام ازدواج است. بعد از ازدواج باید تا آخر عمر به شما وفادار بماند. نباید مشکل جسمی یا روحی برایش پیش بیاید و ... توصیه من به شما آن است که اولا از خداوند و رحمت او هرگز ناامید نشوید. ثانیا به خداوند متعال اعتماد داشته باشید و اگر در استجابت دعایتان تأخیر شد یقین داشته باشید که خیر شما در آن است و اگر اصلا هم اجابت نشد بدانید که خداوند بهترش را به شما می‌دهد. (انشاءالله). ثالثا برنامه زندگی‌تان را طوری نتطیم کنید که استقلال مالی داشته باشید و بدون شوهر زندگی‌تان اداره شود.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
806 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

اجازه پدر در ازدواج Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. بیشتر مراجع عظام تقلید اجازه‌ی پدر در ازدواج دختر باکره را شرط می‌دانند. از لحاظ عرفی اجازه‌ای که با جملات فوق گرفته شده ظاهرا مخصوص ازدواج دایم است. چون معمولا کلمه‌ی ازدواج به ازدواج دایم انصراف دارد نه ازدواج موقت. بنابراین شامل ازدواج موقت نمی‌شود. در واقع جمله‌ی فوق در خصوص افرادی که آن دختر می‌خواهد با آنها ازدواج کند اطلاق دارد نه در خصوص نوع ازدواج. یعنی او می‌تواند با هرکسی که دوست دارد ازدواج دایم کند. پس برای ازدواج موقت باید صریحا از پدرش اجازه بگیرد.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
818 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

خواستگار Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. خواهر محترم به چند نکته بسیار مهم در این مورد توجه کنید. اولا: در هر انتخابی انسان باید مزایا و معایب آنچه را میخواهد انتخاب کند در نظر بگیرد آنگاه اگر مزایای آن شئ از معایبش بیشتر بود آن انتخاب؛ انتخاب معقولی خواهد بود. ثانیا بیشتر معایبی که ذکر کردید معمولا توهماتی است که بسیاری از انسانها  (شاید از سر خودبینی) برای خودشان میسازند و معمولا ارزش فکر کردن ندارند. بیشتر انسانها خود و خانواده‌یشان را از دیگران برتر میدانند. ثالثا: سن و سال شما به حدی رسیده است که گزینه‌های پیش رویتان بسیار کم شده است. یعنی معلوم نیست خواستگار بعدی (اگر به همین زودی پیدا شود) بهتر از خواستگار فعلی‌تان باشد. رابعا آنچه بسیار مهم است آن است که بدانید تقریبا هیچ انسانی را در روی زمین نمیتوانید پیدا کنید که همسرش از نظر او هیچ ایرادی نداشته باشد. آنچه باعث می‌شود زندگی زناشویی علیرغم آن ایرادها به شیرینی سپری شود و ادامه یابد تنها یک نکته بسیار مهم است و آن هم عشق است. اگر عاشق همسرتان باشید دیگر هیچ عیبی در او نخواهید یافت. توجه کنید که منظور من این نیست که باید همین الان عاشق خواستگارتان شوید بلکه منظورم این است که اگر در حال حاضر از خواستگارتان خوشتان می‌آید بعد از ازدواج عاشقش میشوید و در اینصورت دیگر عیبی در او نخواهید دید.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
867 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

مشکلات در ارتباط پدر و فرزند Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
برادر عزیز سلام علیکم به روابط خودتان و دختر و دامادتان به صورت انجام وظیفه شرعی یا رفع تکلیف نگاه نکنید. تکلیف نهی از منکر برای جلوگیری از شیوع گناه در جامعه است و نه اینکه روشی برای تربیت انسانها محسوب شود. شما در مواجهه با دخترتان باید جنبه تربیتی را در نظر داشته باشید نه جنبه رفع تکلیف را. اگر بخواهیم با احکام امر به معروف و نهی از منکر به مسئله نگاه کنیم دیگر دختر شما با دیگران هیچ فرقی نخواهد داشت همانطور که شما اگر در بیرون یک بی‌حجاب را دیدید موظف هستید با توجه به شرایط نهی از منکر او را از آن منکر نهی کنید در خصوص دخترتان هم همینطور است. یکی از شرایط مهم نهی از منکر احتمال اثر است. اگر شما احتمال اثر در نهی دخترتان از بی حجابی نمی‌بینید دیگر تکلیفی برای نهی ایشان ندارید. قطع ارتباط با دخترتان احتمالا اثری در نهی ایشان از منکر بی‌حجابی ندارد بلکه تآثیر معکوس هم ممکن است داشته باشد. اما اگر می‌خواهید این مشکل را حل کنید باید از دید تربیتی به آن نگاه کنید. شما سعی کنید این مشکل را با روش‌های تربیتی - که گاهی اوقات بسیار پیچیده است و نیازمند صبر و از خودگذشتگی است- حل کنید. با این دیدگاه قطع ارتباط با دخترتان ظاهرا به مصلحت نیست. سعی کنید با محبت بیشتر و ارتباط بیشتر ایشان را به خودتان بیشتر جلب کنید تا به تدریج از راه محبتی که به شما دارد به سخنان شما و خواسته‌های شما بیشتر توجه کند. موفق باشید. 
آیا این پاسخ صحیح است؟:
930 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

تحریک در اثر خواندن مطالب زناشویی Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 2018
متن پاسخ:
  بسم الله الرحمن الرحیم سلام با تشکر از تماس شما با مرکز پاسخگویی 09650؛ پرسش شما را در چند بخش پاسخ می دهم:   الف. خواندن مطالب آموزشی مفید طبق پرسش شفاهی از دفتر آیة الله مکارم شیرازی: دربارۀ افراد متأهل، خواندن مطالب مربوط به روابط زناشویی که جنبۀ آموزشی برای زن و شوهر دارد، در صورتی که مفسده به دنبال نداشته و ترس به گناه افتادن نباشد، اشکالی ندارد. و دربارۀ اشخاص مجرّد، خواندن کتابهای آموزشی که برای ازدواج موفق، مفید است در صورتی که مفسده به دنبال نداشته و ترس به گناه افتادن نباشد، اشکالی ندارد. امّا سؤال شما دربارۀ خواندن مطالب غیر ضروری و تحریک کننده و «اطلاع یافتن از آنچه شاید در آینده برایش ضرورت داشته باشد»؛ دفتر آیة الله مکارم شیرازی، چنین اموری را دربارۀ افراد مجرّد، جزء موارد جایز، نشمردند. [1]   ب. خواندن مطالب تحریک کننده که زمینه ساز گناه می شود. بسیاری از فقیهان، كارهایى را كه موجب تهييج شهوت بر حرام، يا ترويج فساد در جامعه باشد حرام می‌دانند. در استفتائات آیة الله مکارم شیرازی آمده است:   سؤال1: با توجّه به معضلات كنونى اجتماع، كه بعضاً نتيجۀ عدم آگاهى صحيح جوانان از مسائل جنسى است، آيا آموزش مسائل جنسى را در جامعه، براى پيشگيرى از بيمارى‌هاى واگيردار، با رعايت حريم خانواده، و با توجّه به سنّ نوجوانان و جوانان، و با استفاده از متون آموزشى مناسب، مجاز مى‌دانيد؟ جواب: «تجربه نشان داده كه آموزش مسائل جنسى به سبك غربى، كه فعلًا مطرح است، مفاسد زيادى در بر دارد، و در بسيارى از اوقات نتيجۀ معكوس مى‌دهد.» [2]   سؤال2: آیا استفاده از فیلمهای ومقالات نامشروع برای آموزش روابط جنسی جایز است؟ جواب: جایز نیست و در درازمدت آثار نامطلوبی دارد. [3]   ج. رطوبتی که هنگام چنان تحریک جنسی خارج می شود. توجّه داشته باشید که فقیهان، صِرف هر تخیّلی را که تحریک آمیز باشد، حرام نشمرده‌اند، امّا اگر انسان عمداً می‌خواهد کاری کند که موجب تحریک شود و خروج منی گردد، راه حلال وجود دارد، چرا که می‌تواند «ازدواج» کند، و گاهی ازدواج واجب می شود.   همچنین هر رطوبتی که هنگام تحریک جنسی خارج می شود، منی نیست. در استفتائات آیة الله مکارم آمده است: سؤال: اگر در حین خواندن مطالب مربوط به مسائل جنسی آبی چسبناک از انسان خارج شود آیا بجا آوردن غسل جنابت واجب است؟ لازم به ذکر است که استمناء صورت نمی گیرد. جواب: «رطوبت مزبور غسل ندارد و اگر قبلا بعد از بول استبراء کرده اید پاک نیز می باشد.» [4]   اگر رطوبتى از انسان (مرد غیر مریض) خارج شود و نداند منى است يا رطوبت ديگر، چنانچه همراه با «جستن» و «شهوت» بوده باشد آن رطوبت حكم منى دارد و اگر اين دو نشانه، يا يكى از آنها را نداشته باشد حكم منى ندارد. [5]     پی نوشت ها: [1]. پرسش تلفنی از 37840001-025، آذر 1393. [2]. ناصر مكارم شيرازى، احكام پزشكى، ص: 217، سؤال 582. [3]. بخش استفتائات سایت اطلاع رسانی دفتر آیة الله مکارم شیرازی: http://makarem.ir [4]. همان. [5]. ناصر مكارم شيرازى، رساله توضيح المسائل، ص: 73، احكام جنابت‌، مسألۀ 361.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
767 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

دختری که بکارتش در غیر ازدواج از بین رفته Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 2018
متن پاسخ:
بسم الله الرحمن الرحیم   طبق پرسش تلفنی از دفتر استفتائات رهبری در قم، اگر خدای نکرده، به سبب زنا، بکارت از بین رفته است، اجازه گرفتن واجب نیست؛ [هرچند بهتر است اجازه بگیرد.] امّا در صورتی که بکارت به وسیله امور دیگری مانند پرش از ارتفاع و یا ورزش کردن از بین رفته است [حکم باکره را دارد و]، بنا بر احتیاط واجب، اجازه پدر یا جدّ پدری برای ازدواج [دائم یا موقت] لازم است.   تذکّر: بسیاری از مراجع تقلید، در تمام مواردی که بکارت به غیر از شوهر کردن از بین رفته است، اجازه پدر یا جد پدری را لازم می دانند؛ بنابراین هر کس نظر مرجع تقلید خود را مورد توجه قرار دهد.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
877 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

نکاح Sticky

پاسخ اصلی کارشناس b
متن پاسخ:
به این سوال در لینک زیر پاسخ داده شده است. http://09650.net/node/3996 
آیا این پاسخ صحیح است؟:
872 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

ازدواج با فامیل Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 2018
متن پاسخ:
به نام خدا سلام از نظر شرعی ازدواج فامیلی بین دو خویشاوند نامحرم اشکالی ندارد؛ بر خلاف ازدواج با محارم مانند خواهر، خاله، عمه و... که حرام است؛ امّا از ازدواج با خویشاوندان نزدیک نهی شده است، نه اینکه اشکال داشته یا حرام باشد. البته جدا از احکام شرعی، گاهی ممکن است با استفاده از مشاورۀ ژنتیکی و یا روانی به این نتیجه برساند که در ازدواج با اقوام نزدیک مشکلاتی برای آنها یا فریندانشان به وجود می آید.     از آنجا که شما آیة الله مکارم شیرازی را مرجع تقلید خود معرفی کرده اید، پاسخ سؤال شما را با استفاده از دیدگاههای ایشان بررسی می کنیم: در پاسخ استفتائی از آیة الله مکارم شیرازی –دربارۀ ازدواجهاى فاميلى و خصوص ازدواج حضرت على عليه السلام، با دختر پسر عموى خويش، حضرت فاطمه زهرا عليها السلام- آمده است: «در بعضى از روايات اسلامى از ازدواج فاميل‌هاى نزديك نهى شده و در حديثى از پيامبر اكرم (صلى الله عليه و آله) مى‌خوانيم كه فرمود: «اين كار را نكنيد كه مايه ناتوانى فرزند مى‌شود؛» [1] ولى هر قاعده كلّى استثنايى دارد و گاه ديده‌ايم كه حاصل ازدواج فاميلى فرزندان بسيار باهوش و سالم بوده است و ازدواج آن دو بزرگوار نيز از اين استثناهاست.» [2]     آیة الله مکارم شیرازی در مباحث درس خارج خود، ازدواج با غریبه را بهتر از ازدواج با خویشاوندان نزدیک برشمرده اند و در ضمن توضیح مفصلی می گویند: «امروزه، نكاح اقارب بسيار مطرح است كه كار خوبى نيست نه اينكه بگويند نكاح خويشاوندان حتماً بيمارى‌ مى‌آورد، بلكه مى‌گويند؛ خلاف احتياط است، براى اين كه اگر بيمارى مخفى در وجود پدر و مادر باشد در فرزند بيمارى قوى شده و ظاهر مى‌شود، پس در نتيجه اگر آزمايش شود كه مثلًا پسرعمو و دختر عمو مشكلى ندارند، اجازه ازدواج مى‌دهند و اگر در روايت نبوى نهى شده، از باب احتياط است و از اينجا نتيجه مى‌گيريم اين كه در بين ائمّه عليهم السلام، خويشاوندان با هم ازدواج مى‌كردند از جمله ازدواج حضرت على عليه السلام با فاطمۀ زهرا عليها السلام كه دختر عمو و پسر عمو بودند، اوّلًا، از باب استثنا است وثانياً، مى‌دانسته‌اند كه بيمارى در كار نيست. نتيجه: در ازدواج فاميلى ممكن است كه بچّه‌ها سالم باشند و ممكن است بيمار شوند، پس در معرض بيمارى هستند و به همين جهت گفته مى‌شود كه احتياط كنند، البتّه اين مطلب در خويشاوندان نزديك است (القرابة القريبة) نه خويشاوندان دورتر. سند روايت كراهت ازدواج با خويشاوندان نزديك از طريق عامّه است، البتّه نبايد سند اين روايت را خيلى ضعيف بدانيم چون روايت ديگرى هم به اين مضمون، مرحوم سيد رضى در كتاب مجازات النّبويّه نقل مى‌كند... بنابراين يك روايت، روايت سيد رضى و روايت ديگر، روايت ابن اثير است. پس اگر دليل قطعى هم نداريم روايت را با ضميمه سخنان اطبّا به عنوان مؤيّد نقل كنيم و بگوئيم نكاح غريبه بهتر است و نكاح ائمه [علیهم السلام] از باب استثناست.» [3]   نکته: جدا از حکم شرعی، بسیاری از مشاوران توصیه می کنند که به دلیل احتمال مشكلات ژنتیكی و... حتی المقدور به سمت ازدواج فامیلی نروند و اگر هم درصدد ازدواج فامیلی هستند، مشاوره ژنتیك و مشاوره روان شناسی ضروری است تا با مشاوره ژنتیکی با یک متخصص و انجام آزمایش های مربوطه جهت سلامت فرزندان در آینده اطمینان خاطر پیدا نمایید؛ و نیز سلامت روان زن و مرد سنجیده شود تا ازدواج موفقی صورت پذیرد. امّا از نظر احکام فقهی، حتی اگر احتمال زیادی بدهند که به دلیل مشکلات ژنتیکی فرزند آنها نقصهایی خواهد داشت؛ باز هم ازدواج مزبور اشکال ندارد؛ چرا که ممکن است اقدام به بچه دار شدن نکنند. [4]     در پایان نکاتی را به نقل مطالب مندرج در پایگاه اطلاع رسانی آية الله مکارم شیرازی از نظر می گذرانیم: «ممکن است پیوند زناشوئی خویشاوندان نزدیک با یکدیگر، روی جهات توافق اخلاقی و روحی بمراتب محکمتر و بادوامتر از پیوند زناشوئی بیگانه ها باشد، و از این نظر مزیت غیر قابل انکاری داشته باشد، ولی از نظر فرزند، ثمرۀ ازدواج افراد غیر همخون نیرومندتر از ثمرة ازدواج همخونهاست.» [5]   «اسلام ازدواج با محارم، مانند خواهر و برادر و فرزندان آنها و هم چنين خاله، عمه، دايى، پدر و مادر و جد و جده را تحريم نموده است. ولى ازدواج با خويشان غير محرم، مانند دخترعمو و پسر عمو، دختر خاله و پسر خاله، دختر عمه و پسر عمه، دختر دايى و پسر دايى و ساير خويشان دور ونزديك را تجويز كرده است. اكنون اين سؤال مطرح مى شود كه آيا بهتر است انسان حتى المقدور با فاميل خود وصلت كند يا با ديگران؟ [برخی مزایای ازدواجهای فامیلی] در اين رابطه يادآور مى شوم كه ازدواج با فاميل، بدون شك مزايايى دارد: اولاً، افراد فاميل شناخت بهتر و بيشترى از اخلاق و رفتار يك ديگر دارند، زيرا بيشتر معاشرت و رفت و آمد دارند. ثانياً: به وسيله ازدواج با فاميل ارتباط فاميلى مستحكم مى شود و اين امر نوعى كمك و صله رحم محسوب مى گردد كه در اسلام نيز بدان توصيه شده است. ثالثاً: در مقدمات و لوازم ازدواج مانند مراسم مهر و جهاز و عقد و عروسى غالباً نسبت به يك ديگر تسهيلات بيشترى مبذول خواهند داشت. رابعاً: در اثر خويشاوندى ازدواج آنها استوارتر خواهد بود و به رعايت آداب و اخلاق زندگى و عفو و گذشت تقيد بيشترى خواهند داشت. خامساً: طلاق و جدايى در اين گونه ازدواج ها كمتر خواهد بود؛ زيرا در صورتى كه بين آنها اختلاف و نزاعى به وجود آيد غالباً بزرگان فاميل پادرميانى مى كنند و بينشان صلح و آشتى برقرار مى سازند. اين گونه امتيازها سبب شده كه بسيارى از مردم سعى مى كنند حتى المقدور با فاميل ازدواج نمايند. [برخی معایب ادعا شده دربارۀ ازدواجهای فامیلی] ولى بسيارى از دانشمندان عقيده دارند كه ازدواج با خويشان نزديك، از قبيل دختر عمو و پسر عمو، دختر عمه و پسر عمه، دختر خاله و پسر خاله، دختر دايى و پسر دايى صلاح نيست. بلكه حتى گاهى پيشنهاد ممنوع شدن مى كنند. اين دانشمندان مى گويند: عيب بزرگ ازدواج هاى فاميلى احتمال به وجود آمدن فرزندان معيوب و ناقص مى باشد. گفته اند آمار نشان مى دهد كه تعداد كودكان معلول و ناقص الخلقه و عقب مانده روانى و جسمانى، و مبتلاى به بعضى بيمارى هاى خونى و ناهنجارى هاى مربوط به استخوان ها، و كورى توأم با حماقت و بعضى انواع جنون هاى جوانى، و كرى و لالى، در بين ازدواج هاى فاميلى بيشتر از ساير خانواده ها ديده مى شود. شما هم اگر وضع چنين كودكانى را بررسى كنيد به چنين نتيجه اى خواهيد رسيد، چنان كه نگارنده نيز بدين نتيجه رسيده و تعداد زيادى از اين قبيل كودكان را در ازدواج هاى فاميلى سراغ دارد. البته دانشمندان مدعى نيستند كه وجود كودكان ناقص اختصاص به ازدواج هاى فاميلى دارد، زيرا در بين سايرين نيز فراوان است ولى با مقايسه معلوم مى شود كه در بين ازدواج هاى فاميلى، نسبت به سايرين بيشتر مى باشد. هم چنين مدعى نيستند كه همه ازدواج هاى فاميلى به چنين سرنوشتى گرفتار خواهند شد يا اين كه همه فرزندان اين خانواده ها ناقص خواهند شد، زيرا ازدواج هاى فاميلى فراوانى را سراغ داريم كه كودكان ناقص در بينشان مشاهده نمى شود. در بعضى خانواده ها هم كه كودك ناقص وجود پيدا مى كند غالباً تعداد آنها محدود است و اكثرشان سالم و بى عيب خواهند بود. بلكه دانشمندان بيش از اين مدعى نيستند كه وقتى ازدواج هاى فاميلى را با ساير ازدواج ها مقايسه كنيم و كودكان معيوبِ در بين آن دو گونه ازدواج را مورد بررسى قرار دهيم به اين نتيجه خواهيم رسيد كه تعداد كودكان ناقص در بين ازدواج هاى فاميلى بيشتر است.... به هر حال توليد كودكان ناقص و معيوب در ازدواج هاى فاميلى گرچه يك احتمال بيش نيست ولى احتمالى قوى و قابل توجه است كه بهتر است حتى المقدور از تحقق آن اجتناب شود... ...برخى از دانشمندان اين رشته معتقدند همان طور كه ازدواج خواهر و برادر منع شده، بايد به تدريج ازدواج دختر عمو پسر عمو، دختر خاله و پسر خاله، دختر دايى و پسر عمه، و دختر عمه و پسر دايى، هم يا ممنوع شده يا لااقل ازدواج آنها موكول به ارائه گواهى از يك سازمان ژنتيكى گردد تا حتى المقدور از كودكان عقب مانده كاسته شود. ...در اين جا ممكن است اين سؤال مطرح شود كه اگر ازدواج هاى فاميلى خطرناك بود، بايد اسلام آنها را تحريم كرده باشد؟ در پاسخ مى گوييم: خطرش به آن اندازه نيست كه مستلزم تحريم باشد. ممكن است اشكال ديگرى به ذهن خوانندگان خطور كند كه اگر ازدواج دختر عمو و پسر عمو صلاح نبود پيامبر گرامى اسلام صلى الله عليه و آله دخترش فاطمه عليهاالسلام را به عقد حضرت على عليه السلام در نمى آورد، با اين كه پسر عمو و دختر عمو بودند، در صورتى كه چنين ازدواجى به وسيله پيامبر انجام گرفت و ثمره اش فرزندان برومندى مانند امام حسن و امام حسين و زينب و ام كلثوم شد. در پاسخ بايد گفت: مجرد خويشاوندى باعث به وجود آمدن كودكان ناقص نيست بلكه بيمار بودن يكى از پدران و اجداد آنها موجب مى شود كه ژن هاى مخصوص آن بيمارى به اولادشان منتقل گردد و در نتيجه ممكن است دو زوج خويشاوند حامل ژن مخصوص باشند كه در چنين صورتى احتمال به وجود آمدن كودكان ناقص و معلول بيشتر از ساير موارد است. بنابراين اگرمطمئن باشند كه در بين اجداد آنها چنين بيمارى وجود نداشته است مى توانند با اطمينان خاطر اقدام به ازدواج نمايند. به همين جهت در بين بعضى اقوام مرسوم شده كه شجره نامه فاميلى تهيه مى كنند و سلامت يا بيمارى افراد را در آن ثبت مى نمايند. بنابراين در مورد ازدواج حضرت فاطمه با حضرت على عليهماالسلام مى توان چنين گفت كه پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله چون مى دانست كه پدر و اجدادش همه سالم و بى نقص بوده اند، بنابراين، احتمال انتقال ژن هاى مخصوص وجود نداشت و هيچ گونه خطرى متوجه چنين ازدواجى نبود، به همين جهت موافقت فرمود.» [6]   پی نوشت ها: [1]. القواعد و الفوائد، جلد اوّل، صفحه 381، قاعده 147؛ و الحدائق النّاضرة، جلد 23، صفحه 18؛ و نهايۀ الاحكام، جلد 3، صفحه 106، و تذكرۀ الفقهاء، جلد 2، صفحه 569؛ و تلخيص الحبير ابن حجر عسقلانى، جلد 3، صفحه 146. [2]. استفتاءات جديد (مكارم)؛ ج‌2، ص: 320؛ سؤال 929. [3]. كتاب النكاح (مكارم)؛ ج‌1، ص: 12 – 11. [4]. سؤال تلفنی که از دفتر استفتائات آیة الله مکارم شیرازی. [5]. http://makarem.ir/compilation/Reader.aspx?lid=0&mid=12849&catid=6505   [6]. جوان و همسر گزینی(انتخاب همسر) > ازدواج با خويشان نزديك http://makarem.ir/compilation/Reader.aspx?lid=0&mid=101607&catid=0        
آیا این پاسخ صحیح است؟:
903 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!
اشتراک در RSS - ازدواج و مسائل خانوادگی