topbar

مسائل اجتماعی

شاعل بودن زن Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. خواهر محترم. شما مسئولیت زن در خانه و تربیت فرزند را دست کم گرفتید. اینکه شرایط کار برایتان فراهم نیست خیلی نباید شما را نگران کند. خانمهایی که علاوه بر مسئولیت خانه کار بیرون هم دارند در اغلب موارد در رسیدگی به امور خانه و فرزندانشان مشکلات زیادی دارند. تحت فشار زیادی هم هستند. خودتان را با این حرفها که کلاس دارد یا کلاس ندارد نگران نکنید. به فکر چیزی باشید که صلاح شما و فرزند آیندة‌یتان است. بچه‌ها به مادری تمام وقت نیاز دارند نه نیمه وقت. تازه مادر تمام وقت هم گاهی به همة کارهایشان نمی‌رسد. موفق باشید.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
117 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

شغل و حق الناس Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. برادر عزیز. چون به محض ثبت نام حقی برای کسی بوجود نمی‌آید و با سفارش هم امریه گرفتن شما قطعی نیست. بنابراین سفارش کردن دیگران اشکالی ندارد. بخصوص اینکه اینگونه سفارشات در بسیاری از موارد برای شناخت بیشتر افراد توسط کسانی که می‌خواهند افراد را انتخاب کنند مفید است. 
آیا این پاسخ صحیح است؟:
117 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

استفاده از امکانات دانشگاه Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. با کسب اجازه از مدیر مربوطه‌تان اشکالی ندارد.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
187 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

بخشش Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. سؤالتان زیاد مفهوم نیست لطفا مسئله را بیشتر توضیح دهید.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
363 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

وجوب جهاد Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. برادر عزیز وجوب این موارد موکول به فرمان و نظر ولی فقیه است. تا ایشان در این خصوص فرمانی نداده‌اند این کار واجب نیست. فعلا این وظیفه بر دوش سربازان و پاسداران گمنام جمهوری اسلامی ایران و ارتش سوریه است. مگر اینکه ضرورتی پیش آید و در این صورت باید دید نظر ولی فقیه در این خصوص چیست. 
آیا این پاسخ صحیح است؟:
690 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

برخورد با روزه خواران Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم برادر عزیز. صحبت از این نیست که کسی را به دین مجبور کنند. اصلا نمی شود کسی را به داشتن یک اعتقاد مجبور کرد. بلکه صحبت بر سر این است که حرمت قانون الاهی نباید از میان برود. کسی که به هر دلیلی روزه نیست نباید روزه نبودن خودش را به دیگران نشان دهد. این کار علاوه بر آنکه تشویق به روزه خواری است. زیرا کسی که به این عمل نگاه می‌کند نمی‌داند آن کسی که روزه خواری می‌کند از نظر شرعی جایز است روزه‌خواری کند یا جایز نیست. زیر پا گذاشتن قوانین الهی هم هست، همچنین کسانی را که روزه‌دار هستند ناراحت می‌کند. اسلام هرگز اجازه نمی‌دهد که حرام الهی به صورت آشکارا انجام شود. تمام قوانین نهی از منکر و حدود و دیات برای آن است که این قبیل کارها در جامعه آشکار انجام نشود و زشتی این کار از میان نرود. در مورد نیروی انتظامی هم من تاکنون با موردی از دستگیری یا ضرب و شتم مواجه نشدم. نیروی انتظامی به تذکر اکتفا می‌کند. در مورد حجاب هم حق با شماست باید به آنها هم تذکر داده شود.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
826 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

شک در مال دیگران Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم برادر عزیز اینکه کسی مشروب می‌خورده است دلیل بر آن نمی‌شود که اموالش را از راه حرام بدست آورده باشد. در ثانی اگر هم شما یقین داشته باشید که بعضی از اموالش از راه حرام بدست آمده است می‌توانید به خانه‌یشان بروید و از غذای آنها تناول کنید و با آنها رفت و آمد نمایید زیرا نمی‌دانید آنچه می‌خورید از همان بخش حرام باشد. بنابراین خوردن آنها برای شما حلال است. 
آیا این پاسخ صحیح است؟:
826 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

دیوار اطراف خانه Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 1063
متن پاسخ:
بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم ؛ خانه باید به مقداری که در روستای شما همه ی خانه ها دیوار دارند دیوار داشته باشد و اگر یکی از همسا یه ها ناراحتی ایجاد می کند لازم است به هر مقدار که می خواهید برای محفوظ ماندن اعضای خانواده خود دیوار را بلند نموده و یا حفاظ برای خانه خود نصب نماید . با تشکر از سؤال شما ــ در محضر شما هستم .
آیا این پاسخ صحیح است؟:
807 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

فروش لوازم آرایشی بهداشتی توسط مردان Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 2018
متن پاسخ:
  بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت شما برادر گرامی و با تشکر از تماس شما با مرکز پاسخگویی 09650 محصولات بهداشتی و آرایشی اقسام گوناگونی دارند؛ اما مشتری برخی کالاها، غالبا زنان جوان هستند؛ بنابراین برخی مشاغل مناسب مردان نمی باشند. خرید و فروش لوازم آرایشی، به خودی خود حرام نیست،[1] البته با رعایت قوانین مربوطه؛ زیرا از نظر آیة الله مکارم شیرازی «تخلّف از قوانين حكومت اسلامى جايز نمى‌باشد.» [2] همچنین از دیدگاه آیة الله مکارم شیرازی: «استفاده از تصاویر مبتذل و فسادانگیز، به هر نحو که باشد، جایز نیست، و ترویج آن نیز شرعاً ممنوع است، و مزد گرفتن در برابر آن مجاز نمى باشد، و چنانچه بتوانند باید آن را محو کنند.» [3] لزومی ندارد که شما کالاهایی را که تصاویر مبتذل و مفسده آور دارند، در معرض دید عموم قرار دهید. بنابر پرسش تلفنی از دفتر آیة الله مکارم شیرازی، اگر شما بدانید و یا احتمال قابل توجّهی بدهید که این کار برای شما مفسده و گناه به دنبال می آورد، سراغش نروید؛ در غیر این صورت نیز ترک آن بهتر است. [4]   تذکر: اینکه فرمودید «پس مردم باید این لوازم رو از کجا تهیه کنند؟»، اولاً: در شهرهای مختلف، فروشگاههایی مختص به خانمها دیده ایم که فروشندگان زن دارند و حتّی خیلی اوقات پرده ای جلوی مغازه کشیده شده و این نوشته جلوی درب فروشگاه جلب نظر می کند که: «ورود آقایان ممنوع» ثانیاً برخی کسبه تصاویر آنچنانی را با برچسب تیره رنگی محو می کنند. از خدای متعال آسان شدن مشکلات جسمی و برکت در زندگی شما را خواهانیم.   پی نوشت: [1]. سایت تبیان، به نقل از دفتر آیة الله مکارم شیرازی. [2]. آیة الله ناصر مكارم شيرازى،  استفتاءات جديد، ج‌3، ص: 298. [3]. سایت دفتر آیة الله مکارم شیرازی: http://makarem.ir/newmain.aspx?reader=1&lid=0&mid=1197&catid=6508&pid=61770 [4]. پرسش تلفنی /دی ماه 93/ دفتر آیة الله مکارم شیرازی: 37840001-025
آیا این پاسخ صحیح است؟:
747 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

سؤالات متنوع دربارۀ اپیلاسیون، وام گرفتن، واتس اپ و روابط زمان عقد Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 2018
متن پاسخ:
بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم با تشکر از تماس شما با مرکز پاسخگویی 09560 لطفاً سؤالات خود را جداگانه مطرح کنید تا امکان دسته بندی موضوعی آن برای استفاده دیگران وجود داشته باشد.   دربارۀ سؤال اوّل: مقصود شما چگونه وامی است؟ قرض الحسنه گرفتن و یا گرفتن وام تحت عنوان یک قرارداد شرعی؟ از دیدگاه آیة الله خامنه ای: «گرفتن وام از بانك به عنوان شركت يا يكى از معاملات شرعىِ صحيح، قرض دادن يا قرض گرفتن نيست و سودهايى كه از طريق اين قبيل معاملات شرعى نصيب بانك مى‌شود ربا محسوب نمى‌شود. در نتيجه گرفتن پول از بانك تحت يكى از عناوين براى خريد يا ساخت خانه و هم چنين تصرف در آن اشكال ندارد و بر فرض كه به عنوان قرض و با شرط گرفتن مبلغى اضافى باشد، هر چند قرض ربوى از نظر تكليفى حرام است، ولى اصل قرض از نظر حكم وضعى براى وام گيرنده صحيح است و تصرف او در آن اشكال ندارد.» [1] به عنوان مثال اگر در یک معاملۀ شرعی، بانك خانه ای را براى خودش خريده و سپس [گرانتر و] به صورت اقساط به شما فروخته باشد، اشكال ندارد. [2]   در پاسخ سؤال دوم: اگر مقصود شما کندن موهای زائد و اپیلاسیون توسّط خانمهای دیگر است؛ باید توجّه داشت که نگاه و تماس زن به عورتین (آلت تناسلی جلو و عقب) زن دیگر حرام است گرچه شوهرانشان بدین کار راضی باشند. ولی اگر این کار مستلزم نگاه و یا تماس نباشد اشکال ندارد. [3]   در پاسخ سؤال سوم: در استفاده از این گونه نرم افزار و شبکه های اجتماعی مبتنی بر آنها، چند نکته مورد توجّه قرار گیرد: اوّلا خلاف قوانین و مقررات جمهوری اسلامی نباشد، ثانیاً نحوۀ استفاده از آن، مفسده ای به دنبال نداشته باشد، ثالثاً مستلزم ارتکاب گناه (مثل تماس مستقیم تصویری با نامحرم بدون حجاب و یا ارتباطات به قصد لذّت و شهوت) نباشد. [4]   در پاسخ سؤال چهارم: اگر زن و مرد با رعایت احکام شرعی (مانند درست خواندن عقد، اجازۀ پدر دختر باکره، اجتناب از ازدواجهای حرام و...) به عقد یکدیگر درآمده اند، زن و شوهرند و حلال یکدیگر می باشند و مانند سایر زن و شوهرها حتی می توانند روابط جنسی داشته باشند؛ البته اگر در عقد ازدواج آنها شرط مشروعی قرار داده باشند، باید رعایت شود (مثلاً در عقد شرط شده باشد که تا قبل از عروسی، آن روابط خاص انجام نشود). [5] به جز احکام شرعی، خوب است دربارۀ محدوده این روابط و نکات لازم به رعایت، از راهنمایی مشاوران آگاه و دلسوز استفاده شود؛ چرا که گاهی مشکلاتی مانند بارداری قبل از عروسی و یا احتمال طلاق در دوران عقد را نمی توان نادیده گرفت.   پی نوشتها: [1]. سيد على خامنه‌اى، أجوبة الاستفتاءات،ص: 467، س 1916. [2]. همان،ص: 467، س 1915. [3]. سایت پاسخگو؛ با استناد به سؤال از دفتر رهبری. (7746666-0251) [4]. برگرفته از پاسخ شفاهی دفتر مسائل شرعی رهبری (37743232-025) [5]. همان.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
869 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!
اشتراک در RSS - مسائل اجتماعی