topbar

فعالیت های اقتصادی حرام

ربا Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. برادر عزیز شما باید به حکم مرجع تقلید خودتان در این زمینه مراجعه کنید. در این خصوص فتوای رهبر معظم انقلاب آن است که اینگونه وامها را جایز می‌دانند. مخصوصا وام ازدواج که مشکل شرعی اصلا ندارد. همچنین حسابهای بانکی و سپرده‌های بانکی نیز همینطور است. 
آیا این پاسخ صحیح است؟:
112 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

كار غير قانوني Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. اگر عمل حرامی انجام می‌دهید مثل اینکه مجبورید دروغ بگویید یا حق دیگران رو پایمال کنید،‌ این کار حرام است و نباید انجام دهید.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
192 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

کسب روزی حلال Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. ظاهرا این کار شما حرمت وضعی ندارد و تنها حرمت تکلیفی دارد. به این معنا که باعث نمی‌شود مدرک شما باطل باشد بلکه تنها گناهی مرتکب شده‌اید که باید استغفار کنید. و بنابراین حقوقی هم که دریافت می‌کنید حرام نخواهد بود.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
275 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

حکم قرض با سود Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. شما می‌توانید ماشین را برای خودتان بخرید و بعد آن را به دوستتان به صورت قسطی بفروشید. چون در معاملة قسطی می‌توان کالا را به قیمت بیشتری از قیمت بازار فروخت بنابراین سود شما ربا محسوب نمی‌شود. پس می‌توانید همان مقدار سود مورد نظرتان را به مبلغ قسط ماهیانه بیفزایید و ماشین را با همان شرایط به دوستتان بفروشید. حتی از همان ابتدا می‌توانید ماشین را به نام دوستتان بکنید. فقط توجه داشته باشید که باید قبض و اقباض صورت گیرد. یعنی وقتی ماشین را برای خودتان می‌خرید ماشین در اختیار شما قرار گیرد و وقتی به دوستتان می‌فروشید ماشین را در اختیار او قرار دهید. (دادن کلید ماشین کافی است).
آیا این پاسخ صحیح است؟:
598 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

مصرف مال شبهه ناک Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. برادر عزیز. از نظر شرعی استفاده از آن مال حرام نیست. زیرا هم مطمئن نیستید که آن آقا تمام معاملاتش ربوی باشند و هم به هیچ وجه نمی‌توانید مطمئن شوید که این مال دقیقا از همان بخشی باشد که عنوان ربا به آن تعلق گرفته است. بنابراین از نظر شرعی می‌توانید آن مال را بگیرید و از آن استفاده کنید. اما در مورد شبهه ناک بودنش البته مسئله همینطور است که گفتید. این مال شبهه ناک است. در این خصوص اگر خیلی می‌خواهید وسواس بخرج دهید آن را صدقه دهید ولی آن را برنگردانید چون ممکن است توهین تلقی شود و مفاسد دیگری داشته باشد. 
آیا این پاسخ صحیح است؟:
638 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

تشخیص ربا بودن یک معامله Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. برادر عزیز چون این معاملات صوری است. یعنی واقعی نیست و واقعا با نیت معامله انجام نمی‌شود بنابراین مشکل ربا را نمی‌تواند حل کند. شخص قرض دهنده واقعا جنس را به شما نمی‌فروشد و شخص قرض گیرنده هم واقعا جنس را نمی‌خرد و واقعا آن را دوباره نمی‌فروشد. بنابراین چون هیچکدام از این معاملات با قصد حقیقی انجام نمی‌شود پس باطل است از این رو نمی‌توانند مشکل ربا را حل کنند. 
آیا این پاسخ صحیح است؟:
725 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

پول بیت‌المال Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم شما در عین آن پول نمی‌توانید تصرف شخصی کنید و هرگز نباید آن پول را برای مصارف شخصی خرج کنید حتی اگر بعدا آن را به جای خودش برگردانید. برای اینکه شما از نظر شرعی و حقوقی تنها در مال خودتان می‌توانید تصرف کنید و چون آن پول‌ها مال شما نیست همینکه با آنها چیزی برای خودتان بخرید در چیزی که مال خودتان نیست تصرف کرده‌اید و عمل حرام انجام داده‌اید هرچند دوباره آن پول را برگردانید. شما تصور کنید اگر کسی در یک مقام دولتی است که مثلا چند میلیارد پول بیت‌المال پیش اوست. اما ناگهان مشکل شخصی برایش پیش می‌آید یا می‌‌خواهد معامله پرسود شخصی انجام دهد ولی همان لحظه پول شخصی ندارد. آیا می‌توان گفت فعلا از پول بیت‌المال بردار و کارت را انجام بده و بعدا عین عمان پول را برگردان! روشن است که این کار اختلاس است و از نظر قضایی جرم است و ازنظر شخصی هم حرام است. بنابراین به هیچ وجه در مال بیت‌المال تصرف شخصی نکنید. اگر هم در اثر نادانی این کار را کردید حتما استغفار کنید و به مسئولتان در این مورد اطلاع دهید.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
934 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

ساخت و ساز هاي ساختمان Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 2018
متن پاسخ:
به نام خدا اگر اوّلا: دو طرف معامله [با آگاهی و بدون اینکه فریبی در کار باشد] بر مقدار معيّنى كه مورد رضايت آنان است، توافق کرده باشند و ثانیاً: بر خلاف مقررات و قوانین نباشد؛ و ثالثاً: سود دریافتی به حدّ اجحاف نرسد؛ و رابعاً: شرایط صحت معامله درست رعایت شود؛ سود دریافتی حلال است، هرچند افضل بلكه مستحب آن است كه فروشنده به آن مقدار سودى كه هزينه‌هايش را‌ تأمين مى‌كند، اكتفا نمايد.   در استفتائات آیة الله خامنه ای آمده است: «سود گرفتن حدّ معيّنى ندارد، بنا بر اين تا وقتى كه به حدّ اجحاف نرسيده و بر خلاف مقرّرات دولت هم نباشد، اشكال ندارد، ولى افضل بلكه مستحب آن است كه فروشنده به آن مقدار سودى كه هزينه‌هايش را‌ تأمين مى‌كند، اكتفا نمايد.» [1]   تذکر: 1. سؤال شما دربارۀ مباحث قانونی، باید از نهادهای مربوطه پرسیده شود؛ متأسفانه خلأهای قانونی دست فرصت طلبان را باز می‌گذارد فلذا قانونگزاران باید با همکاری سایر مسؤولان نقایص مربوط را شناسایی و برطرف نمایند و اجرا کنندگان قوانین، آنها را درست اجرا کنند و مسؤولان قضایی و... با سودجویان متخلف برخورد نمایند. 2. این را که چه مواردی از امور ساخت و ساز بر عهده شهرداری ها و چه مواردی بر عهده دولت است، از مراجع مربوط به خودش سؤال فرمایید. مانند اینکه گفتید: «هميشه به چشم مي خورد كه سازنده هاي شخصي ساز موارد ايمني ساخت ساختمان را اصلا رعايت نمي كنند؛ بعنوان مثال بجاي چهار ميله گرد از دوتا استفاده مي كنند.» 3. بررسی این موضوع که دولت از چه جهاتی کوچک شده و از چه جهاتی گسترش و هزینه هایش افزایش یافته، مربوط به این مرکز نیست.   پی نوشت: [1]. خامنه‌اى، سيد على، أجوبة الاستفتاءات (فارسى)، ص: 369، سوال 1611.    
آیا این پاسخ صحیح است؟:
970 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!
اشتراک در RSS - فعالیت های اقتصادی حرام