topbar

تعهدات مالی

دیه و بخشش Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. خواهر محترم. دیه تنها جبران مالی صدمه‌ای است که به افراد وارد شده است. اما  شخصی که به دیگری عمدا صدمه وارد کرده و او را ناراحت کرده باید حتما آن شخص را هم راضی کند و همچنین در پیشگاه الهی هم توبه کند تا بخشیده شود. 
آیا این پاسخ صحیح است؟:
274 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

شراکت Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. هیچ چیزی در شراکت مهم‌تر از امانت‌داری شرکا و اطمینان به یکدیگر نیست. اگراعتماد بین شما کم شود دیگر شراکت امکان‌پذیر نیست. بلکه شما باید مداوم مراقب همدیگر باشید که مباد سر یکدیگر را کلاه نگذارید. برای همین توصیة اکید من این است که طوری عمل کنید و در کارها محکم‌ کاری کنید که جایی برای شک و تردید و یا خیانت در امانت باقی نماند. رفاقت سرجای خودش و شرکات هم سرجای خودش. 
آیا این پاسخ صحیح است؟:
747 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

حق الناس Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم میتوانید آن مبلغ را معادل سازی کنید به این طریق که حساب کنید آن مبلغ در آن سال معادل چه مقدار طلا بوده است و قیمت همان مقدار طلا را در زمان فعلی محاسبه کنید. سپس از طریق نامه بدون آنکه شناخته شوید میتوانید آن مبلغ را بدست ورثه برسانید.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
793 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

حق الناس Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. خواهر محترم. در این مورد و موارد مشابه حق و حقوق را قانون معین می‌کند. باید دید در این گونه موارد قانون چه کسی را مقصر می‌داند. همان شخص باید خسارت را بپردازد. در موردی که شما گفتید قانون راننده را مقصر می‌داند نه سرنشین را. بنابراین او باید خسارت را بپردازد. در واقع راننده نباید اجازه دهد که کسی در چنین شرایطی از ماشین پیاده شود. باید ماشین را به کناری بزند و سپس از دری که به سمت پیاده رو است مسافران را پیاده کند. نه اینکه وسط خیابان بگوید از ماشین پیاده شوید. فرض کنید که در حالی که شما وسط خیابان از ماشین پیاده می‌شدید یک ماشین یا یک موتور سیکلت با شما تصادف می‌کرد. در آن صورت باز هم شما مقصر بودید یا راننده؟ در این صورت باز هم قانون راننده را مقصر می‌داند. بنابراین هیچ حق‌الناسی به گردن شما نیست و راننده متخلف باید تاوان رعایت نکردن قانون را بدهد.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
848 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

بیت المال Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم برادر عزیز حتما باید به میزانی که از آن فروشگاه جنس برداشتید پولش را برگردانید و حلالیت هم بطلبید. اگر حلالیت طلبیدن به صورت حضوری برایتان مقدور نیست به صورت تلفنی یا فرستادن پیامک و یا نامه و.... این کار را انجام دهید.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
771 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

قرض Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم برادر عزیز شما تنها می‌توانید قرض خود را پس بگیرید و نمی‌توانید ادعای مالکیت در بخشی از آن وسیله را داشته باشید. البته کسی که از شما قرض  گرفته است اگر توانایی پس دادن آن را دارد واجب است که آن را به شما برگرداند و معطل کردن شما عمل حرامی است. موفق باشید.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
904 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!
پاسخ کاربر
متن پاسخ:
پیشنهاد من این است که با او صحبت کنید تا صریحا اطلاع داشته باشد که به پول خود نیاز دارید و از پس نگرفتن قرض خود ناراضی هستید. و یا درخواست کنید که این پول را اگر فعلا هم ندارد، از شخص دیگری قرض بگیرد و به شما بدهد.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
834 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

دادن ردّ مظالم به فقیر Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 2018
متن پاسخ:
  بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم مقدمه: «مظالم عباد‌» در اصطلاح فقها، به اموال و بدهي هايى گفته مى‌شود كه انسان به ناحق از بندگان خدا گرفته و نپرداخته است؛ و برخی فقیهان هر چه از حق الناس مالى بر گردن انسان باشد، را در «مظالم عباد» مى‌گويند؛ و به اداى آن «ردّ مظالم» گفته مى‌شود و مصرف آن فقرا و نيازمندان است. [1] اگر صاحب این اموال را مى‌شناسد بايد عين اموال را به آنها بدهد و اگر عين مال تلف و یا مصرف شده، بايد مثل يا قيمت آنها را بپردازد (بسته به موارد مختلف)؛ امّا اگر صاحب آنها را نمى‌شناسد و دسترسی به آنها ممکن نیست؛ آن اموال از مصاديق «مجهول المالک» مى‌شود.   امّا در پاسخ سؤال شما، طبق سؤال پرسیده شده از دفتر رهبری: «ردّ مظالم که یکی از موارد مجهول المالک است مربوط به جایی می باشد که به کسی بدهکار است ولی صاحب یا صاحبان آن بدهی را نمی شناسد و یا امکان دسترسی به او وجود ندارد؛ باید آن مال را از طرف صاحب و مالک واقعی اش، به فقیر صدقه بدهد. آن فقیر باید شیعه و غیر سیّد باشد. اجازه گرفتن از حاکم شرع (مجتهد جامع الشرایط) برای دادن ردّ مظالم واجب نیست، ولی احتیاط مستحب است. همچنین اگر مقدار دقیق بدهی را نمی داند، پرداخت مقداری که یقین دارد واجب است.» [2]   تذکر: از آنجا که لزوم پرداخت ردّ مظالم به غیر سیّد و همچنینی لزوم اجازه گرفتن از حاکم شرع، از موارد اختلافی است؛ هر شخص می تواند به نظر مرجع تقلید خود مراجعه کند.   پی نوشت: [1]. محمد فاضل لنکرانی، جامع المسائل (فارسى)، ج‌2، ص: 357 – 359. / نجف آبادی، رساله استفتاءات، ج‌2، ص: 426. [2]. پرسش شفاهی، مهر ماه 93.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
974 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

دریافت اجرت کارهایی که دیگران به ما سپرده اند بدون اعلام به آنها Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 2018
متن پاسخ:
به نام خدا اگر در اعلام هزینۀ آن کار، دروغی گفته شده، روشن است که حرام و نیازمند استغفار می باشد؛ (مثلاً اگر برای ترجمه هر صفحه، 5000 تومان می گیرند و شما اعلام کرده باشید که 6000 تومان می گیرند) اما دربارۀ حق الناس و سود اضافۀ دریافتی؛ طبق سؤال تلفنی از دفتر رهبری: اگر شما به این صورت اعلام کنید که در مقابل فلان مبلغ، ترجمه ها را به دستت می رسانم، اشکالی ندارد؛ اما اگر به گونه ای اعلام کرده اید که تمام این هزینه را فلان مرکز دریافت می کند و آن شخص به این قصد که شما این کار را بدون گرفتن اجرت انجام می دهید به شما سپرده، سود دریافتی شما صحیح نیست. برای ادای حق الناس مربوطه می توانید به طریقی از آن شخص حلالیت خواسته و رضایت او را به دست آورید و یا اینکه معادل آن پول را -که خرج شده و اصلش موجود نیست- به طریقی به دستش برسانید. لازم نیست مستقیما به او بگویید و استفاده از روشهایی نظیر نامه ای که گفتید اشکال ندارد. لازم نیست بگویید من چنین کردم، می توانید اعلام کنید این مبلغ مربوط به بدهی یک شخص به تو است و می خواهد در هر صورت وی را حلال کنی و کم و زیادش را ببخشی و از خرج شدن پولت راضی باشی. التماس دعا، یا علی
آیا این پاسخ صحیح است؟:
815 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!
اشتراک در RSS - تعهدات مالی