topbar

عبادات و فضایل اخلاقی

توکل به خدا Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. خواهر محترم. از اینکه تا این اندازه پایبند مسایل شرعی هستید به شما تبریک می‌گویم. توجه کنید که شما وظیفه و تکلیفتان را انجام داده‌اید. کاملا مواظب بودید که مبادا نامحرم شما را ببیند و یا عکس شما به دست نامحرم بیفتد. همین مقدار کافی است و شما به وظیفه شرعی‌تان عمل کردید و خدای متعال را راضی نموده‌اید. بقیه مسایل را هم به خوبی به خدا سپرده‌اید و به او توکل کرده‌اید. بنابراین هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اگر هم نگرانی به شما هجوم آورده است کار شیطان است. او را لعنت کنید و از خود دور کنید. به این آیه قرآن کریم توجه کنید «و من یتوکل علی الله فهو حسبه» هرکس به خدا توکل کند خدا برایش کافی است (و نیاز به چیز دیگری ندارد).
آیا این پاسخ صحیح است؟:
379 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

برعکس پاسخ گرفتن Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم خواهر محترم. احتمال زیادی وجود دارد که شما بیهوده به این مسئله حساس شده باشید. یعنی چون گمان می‌کنید هرچه بگویید برعکس می‌شود وقتی چیزی می‌گویید منتظرید که برعکس شود. به همین دلیل هر اتفاقی که بیفتد را به همان گفته‌یتان نسبت می‌دهید و می‌گویید چون من آن را گفتم برعکس شد. اگر اینطور است خوب از این به بعد برعکس حرف بزنید. یعنی بگوید چرا من اینقدر با دیگران دعوا می‌کنم. یا بگویید چرا با همسرم بد هستم. آن وقت ببینید آیا باز هم برعکس می‌شود! اگر برعکس شد که خیلی خوب است راهش را یاد گرفته‌اید. همیشه برعکس حرف بزنید. اگر هم نشد باز هم معلوم می‌شود که از ابتدا تصورتان اشتباه بوده است و بیخود به خودتان تلقین می‌کردید. اما برای اطمینان قلبی هم که شده هر وقت از چیزی خوشتان آمد این جمله را چند بار تکرار کنید: «الله الله ما شاء الله لاحول و لا قوة الا بالله» موفق باشید.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
817 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

مشاوره اخلاقی Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 1063
متن پاسخ:
                بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم ، درکتاب شریف اصول کافی ج 2ص357 حدیث2 بیان گردیده است که،هر کسی درغیبت مومنی آنچه چشم هایش دیده یا گوشهایش شنیده است رابیان کند،مصداق این آیه ی شریفه خواهد شد،(سوره نورآیه 19)به درستی آن کسانی که دوست دارند بدی کسانیکه ایمان آورده اند فاش شود برای ایشان عذابی دردناک است. همچنین درحدیث دیگری دراصول کافی از امام صادق علیه السلام نقل گردیده است که،هرکس آبرو وحیثیت مومنی را بشکند،باید آنرا ترمیم کند(ج2،ص45). دقت بفرمایید،غیبت یا هر گناه دیگری از هر فردی که باشد اگر صادر شود نیازمند دو کاراست تا جبران شود،1-ابتدا باید ازآن گناه توبه شود2-خسارت آن بایستی جبران شود ،یعنی اگرحق الناس است باید پرداخت شود واگر حق الله است باید اداء شود.پس صرف فراموش کردن گناه بخشیده نمی شود.اینکه بعضی گناهان فراموش می شوندبخاطر غفلت می باشد،انسانها معمولا در خواب غفلت به سر میبرند.پیامبراکرم صلی الله علیه وآله وسلم بارها می فرمودند:الناس نیام فاذاماتوا انتبهوا یعنی:مردم درخوابند،وقتی که مردند بیدارمی شوند. در مورد عذاب وجدان هم عرض کنم ،آیا عذاب وجدان شما باعث جمع شدن آبروی ریخته دیگران می شود؟؟؟ درمورد قسمت دوم سوال شما هم عرض میکنم اگرتوبه حقیقی کنید وپایبندبه قراری که بین خود وخداوند گذاشته اید بمانید حتما" خداوند شما را خواهد بخشید.حالِ پشیمانی وندامت یک بنده ارزشمند ترین حالت یک عبد درمحضر خالق بی همتاست. برای پیروزی برهوای نفس وشهوات لازم است ازتمام نیروهای داخلی وخارجی بدن کمک بگیرید تا به حول و قوه ی الهی بتوانید پیروزشوید. اگرتمایل داشته باشید در این زمینه می توانیم بطور مفصّل صحبت نماییم. باتشکرازسوال شما،در محضرشما هستم.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
1002 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!
اشتراک در RSS - عبادات و فضایل اخلاقی