topbar

رذایل اخلاقی

مشاوره Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. برادر عزیز. از اینکه نسبت به برادرتان احساس مسئولیت می‌کنید به شما تبریک می‌گویم. این را توجه داشته باشید که اینطور مسایل نیازمند صبر و حوصله و وقت گذاشتن است. توقع نداشته باشید که وقتی شما در شهر دیگر هستید و گاهی با برادرتان برخورد دارید بتوانید با یک گفتگوی چند دقیقه یا چند ساعته یا برخوردهای تند رفتار ایشان را اصلاح کنید. به هیچ وجه این مسئله را به روی خودتان نیاورید و طوری رفتار نکنید که آن را می‌دانید. به هیچ وجه هم با پدر و مادرتان مطرح نکنید. سعی کنید عواملی که باعث این کار شده‌اند شناسایی کنید و آنها را از پیش پا بردارید. مثلا یک عاملش تنهایی است. روشن است که نوجوانی که تازه بالغ شده است و تنها هم هست و کاری هم ندارد خوب بسادگی دچار انحراف می‌شود. پس باید مشکل تنهایی را برطرف کنید. سعی کنید اوقات فراغت او در خانه را به طریقی که میسر است پر کنید. به او مسئولیت‌هایی در بیرون از خانه بدهید تا کمتر در خانه تنها باشد. نکتة دیگر آن است که به هیچ وجه از راه نصیحت مستقیم یا تذکرات زبانی وارد نشوید زیرا نتیجة معکوس خواهد داد.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
192 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

خواب وتصورات زشت Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم آیات آخر سورة مبارکة کهف را بخوانید انشاءالله موثر است.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
199 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

خیانت چشمی همسر Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. خواهر محترم. حساسیت شما نسبت به کاری که شوهرتان انجام می‌دهد بسیار بجا است. باید این حساسیت را در رفتارتان هم نشان دهید. بدانید که اگر نسبت به این قبیل مسایل عکس ‌العمل نشان ندهید هر روز با مشکل جدیدتری روبرو خواهید شد. حتما مراقب اینطور رفتارها باشید و از شوهرتان گله کنید و به او نشان دهید که می‌دانید ایشان چه تصاویری را می‌بیند و ناراحتی‌تان را در رفتارتان نشان دهید. سعی نکنید خود را شبیه آن تصاویر کنید تا شوهرتان به شما دلبستگی پیدا کند و به آن عکس‌ها نگاه نکند. مطمئن باشید که حتی اگر موفق شوید که از آنها تقلید کنید بازهم شوهرتان به آن عکس‌ها نگاه می‌کند. تنها راهش آن است که شوهرتان بفهمد که شما به شدت از این کار ناراحت می‌شوید و این ناراحتی را در چهره و رفتار شما ببیند. بازهم توصیه می‌کنم که اصلا سعی نکنید از آنها تقلید کنید. 
آیا این پاسخ صحیح است؟:
239 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

نمی خوام دیگه تو این دنیا بمونم (از دنیا خسته شدم) Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم برادر عزیز شما نیاز به مشاوره حضوری دارید. اول مشاوره تلفنی کنید یعنی با شماره ۰۹۶۵۰ تماس بگیرید و مشکلتان را با کارشناس ۱۰۱۲ در میان بگذارید سپس اگر کارشناس لازم دانست مشاوره را به صورت حضوری انجام دهید. موفق باشید.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
220 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

خودارضایی Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. برادر عزیز، غریزه جنسی مانند گرسنگی نیست که بخواهید یا نخواهید وقتی معده‌تان خالی بود گرسنگی به شما فشار آورد و مجبور شوید حتما غذایی بخورید بلکه اگر به مسایل جنسی فکر نکنید و آن را تحریک ننمایید هرگز به شما فشار نخواهد آمد. پس نگاه به نامحرم نکنید و اگر نگاهتان افتاد استغفار کنید و سعی کنید به یک آیه قرآن نگاه کنید تا اثر آن را از میان ببرد. تنها در موارد ضروری به اینترنت مراجعه کنید. از دیدن فیلم‌هایی که صحنه‌های تحریک کننده دارد جدا پرهیز کنید. اما در مواردی که به طور ناخواسته ذهن شما متوجه مسایل جنسی می‌شود یکی از دلایلش می‌تواند لذتی باشد که در فکر کردن به این مسایل وجود دارد. این لذت باعث می‌شود که انسان به طور ناخواسته یا ناخودآگاه ذهنش درگیر مسایل جنسی شود. مخصوصا صحنه‌هایی را که قبلا دیده است را در ذهنش تداعی کند. برای رفع این مشکل حتما باید تلاش کنید به محض اینکه این مسایل به ذهن شما وارد شد خود را از شر آنها خلاص کنید نه اینکه آن را ادامه دهید. راههای زیر برای کمتر  شدن این حالات پیشنهاد می‌شود: ۱. اوقات فراغت اندکی داشته باشید و بیکار نمانید. ۲. با دوستان خوب معاشرت کنید. ۳. وقتی کاملا خسته هستید به رختخواب بروید و سعی کنید در حال ذکر مخصوصا ذکر شریف لا‌اله‌الا‌آلله به خواب بروید. ۴. از غذاهای پرانرژی و ادویه جات کمتر استفاده کنید. ۵. سعی کنید مدتی تمرین مراقبه کنید. به این معنا که دقایقی از روز تنها نشسته در محیطی ساکت و بی‌سر و صدا سعی کنید افکار مزاحم را از ذهنتان بیرون کرده و فقط به حضور پروردگار بینیدشید. هرقدر در این کار تمرین بیشتری داشته باشید بهتر و زودتر می‌توانید ذهن خود را از این آلودگی‌ها پاک کنید. ۷. اگر خدای ناکرده باز هم گرفتار خود ارضایی شدید و نتوانستید خود را کنترل کنید ناامید نشوید و استغفار کنید و مجددا تلاش نماید تا بالاخره موفق شوید. این را توجه داشته باشید که رفع مشکل خود ارضایی بخصوص وقتی برای انسان عادت شده باشد بسیار دشوار است و نیازمند عزم جدی و تلاش فراوان است.   
آیا این پاسخ صحیح است؟:
253 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

فاصله گرفتن بعد گناه Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. برادر عزیز اولا توجه کنید که مطابق دستورات قرآنی و روایی توبه باید بلافاصله بعد از گناه و پشیمانی صورت گیرد و نباید تأخیر بیفتد. ثانیا یکی از مهمترین ضررهای گناه آن است که انسان را از خدا و دعا و اهل بیت دور می‌کند شما هم دقیقا دارید همین کار را انجام می‌دهید. یعنی بعد از ارتکاب گناه لااقل تا مدتی از دعا و اهل بیت فاصله می‌گیرید یعنی شیطان دقیقا به هدفش رسیده است. اصلا اگر می‌خواهید اثر گناه از بین برود و اهل بیت به شما کمک کند که دیگر مرتکب گناه نشوید باید بلافاصله توبه کنید و دوباره به دامان خداوند و اهل بیت بازگردید. البته وقتی انسان پس از گناه به دعا و اهل بیت باز می‌گردد احساس خجالت می‌کند و این چیز بسیار خوبی است زیرا نشانه پشیمانی واقعی است اگر کسی از کارهای بد گذشته‌اش خجالت نکشد باید از خودش بترسد و نگران باشد. ثالثا: بدانید که با وجود تمام بدی‌هایی که گناه دارد این خوبی را دارد که انسان را از غرور و تکبر بیرون می‌آورد و می‌فهمد که چقدر در برابر وسوسه‌های شیطان ضعیف است و به همین دلیل سعی می‌کند خود را به خداوند و اهل بیت بسپارد.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
168 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

رزیله اخلاقی خود ارضایی Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم برادر عزیز. این حالتهایی که ذکر کردید،‌ ربطی به ترک خودارضایی ندارد. اتفاقا برعکس بعد از ترک این حالت، باید وضعیت جسمانی شما بهتر شود. اگر مشکلی دارید ممکن است به چیز دیگری ارتباط داشته باشد که در صورت طولانی شدن این حالت و ادامه یافتن، باید به پزشک مراجعه کنید.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
226 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

ترک عادت پرخوری Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. خواهر محترم، اولا باید تعریفی از پرخوری داشته باشیم تا بدانیم چه حدی از خوردن را می‌توان پرخوری دانست. در آداب غذا خوردن در اسلام توصیه مهمی که شده است آن است که قبل از اینکه کاملا سیر شوید، دست از غذا خوردن بردارید. یعنی اینکه مقدار غذایی که خورده می‌شود بستگی به اشتهای افراد دارد. اگر همین دستور رعایت شود، از نظر اسلامی به حد متعادل غذا خورده شده است،‌ نه زیاد و نه کم. در بعضی موارد هم دستور به حذف بعضی از وعده‌های غذایی داده شده است یعنی در ماه رمضان که ما باید در مدتی از روز،‌ از خوردنی‌ها پرهیز کنیم. به همین مقدار رعایت آداب اسلامی برای تامین آنچه شما به دنبالش هستید،‌ کافی است. البته فراموش نکنید که اینها به غیر از توصیه‌های پزشکی در مورد خوردن است که آنها را هم باید جدی گرفت.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
306 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

رذیله اخلاقی خود ارضایی Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. فقط باید تصمیم بگیرید این کار را انجام ندهید. مشکل شما در این است که تصمیم جدی نگرفته‌اید. چرا البته بعضی وقتها پشیمان می‌شوید و مدتی ترک می‌کنید ولی چون اراده و عزم جدی در شما وجود ندارد باز هم تکرار می‌کنید. معنای اراده و عزم جدی ان است که تصمیم بگیرید که هر طور باشد و هر اتفاقی بیفتد و هر لذتی که تصور می‌کنید حتما از این کار دست بکشید. البته چنین اراده و عزمی بسیار بسیار کار دشواری است. ببینید، اگر به یک فرد سیگاری شما توضیح دهید که سیگار ضرر دارد ممکن است تا مدتی آن را ترک کند ولی دوباره شروع به کشیدن می‌کند. یا ممکن است در بعضی جاها سیگار نکشد ولی در بعضی جاهای دیگر سیگار بکشد ولی اگر به او بگویید که شما بخاطر سیگار سرطان ریه گرفته‌اید و اگر حتی یک سیگار بکشید دیگر امکان معالجه وجود ندارد. در این صورت می‌توان مطمئن بود که او سیگار را ترک می‌کند. چون اراده و عزم جدی وجود دارد. خطر را بشدت حس کرده و برای همین حاضر نیست به این کار ادامه دهد. در مورد شما هم مسئله این است. شما در ترک این عمل زشت جدی نیستید. باید هر طوری هست اراده و عزم جدی در ترک این کار پیدا کنید. اما راهش چیست باید خودتان راهش را پیدا کنید.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
365 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

ازار جنسی Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. خواهرمحترم همینطور که گفتید اکنون شما برای حفظ شخصیت و مدیریت احساسات جنسی‌تان دچار مشکل هستید و به احتمال زیاد دلیلش همان است که خودتان اشاره کردید. مثل شما مثل کسی است که در کودکی دچار یک بیماری مزمن می‌شود که آثارش را دربزرگسالی نشان می‌دهد. مثلا اگر کسی دچار رماتیسم مفصلی شده باشد یا هموفیلی باشد نمی‌تواند زندگی عادی مانند دیگران را برای خودش تصور کند بلکه باید مراقبت و احتیاطش را بسیار بالا ببرد و به مکانهای آلوده نزدیک نشود زیرا بسیار آسیبب‌پذیرتر از دیگران است. شما هم بخاطر آسیبی که در کودکی دیدید باید خیلی مراقب معاشرتها و محیطهایی که درآن قرار می‌گیرید باشید. تا وقتی نتوانستید این علاقه‌ی نهفته را به صورت معقول و شرعی ارضا کنید باید مراقبت فراوانی کنید تا مبادا خدای ناکرده دچار آسیبب‌های جبران‌ناپذیر عاطفی یا اجتماعی شوید. ازدواج درمان خوبی برای شما تلقی می‌شود. البته داروهایی هم وجود دارد که تمایل جنسی را کاهش می‌دهد. اگر دیدید که نیاز به چنین درمانهایی دارید به پزشک مراجعه کنید ولی من دارو درمانی را آخرین راه حل می‌دانم.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
336 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!
اشتراک در RSS - رذایل اخلاقی