topbar

معاد

اعتقادی Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. مطابق روایات پاسخ سؤال شما مثبت است. افراد پیر در بهشت جوان می‌شوند.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
164 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

تناسخ Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. خیر درست نیست. این چیزی که شما می‌گوید اعتقاد به تناسخ است که اعتقاد هندوها و بودائی‌ها است. اعتقاد یک مسلمان چنین چیزی نیست. ما وقتی مردیم به جهان برزخ می‌رویم و سپس به قیامت منتقل می‌شویم ولی دوباره به دنیا باز نمی‌گردیم. در مورد آیاتی که گفتید هم هیچ ارتباطی به مسئله تناسخ ندارد. می‌گوید شما مرده بودید یعنی قبل از اینکه به این دنیا بیایید مرده بودید. (مثلا همة ما ۱۵۰ سال پیش نبودیم) بعد هم که به دنیا می‌آیید بعد هم در این دنیا می‌میرید و بعد هم در قیامت زنده می‌شود و به سوی خدا باز می‌گردید. این چه ربطی به تناسخ دارد. آیه بعدی هم که گفتید مربوط به گروهی از بنی اسراییل است که برای مشاهده نزول تورات همراه حضرت موسی به کوه طور می‌روند بعد درخواست نامعقولی از موسی می‌کنند و می‌گویند خدا را آشکارا به ما نشان بده! خداوند هم آنها را مجازات می‌کند و همه را هلاک می‌کند. ولی حضرت موسی از خداوند درخواست می‌کند که به آنها جان دوباره دهد و خداوند هم دوباره آنها را زنده می‌کند. زنده کردن مردگان هیچ ربطی به تناسخ ندارد. زیرا تناسخ مدعی است که افراد که می‌میرند بعد از مرگ روحشان به جسم دیگری می‌رود و زندگی دیگری در آن جسم خواهند داشت. ولی زنده کردن مردگان بازگشت روح به همان جسم قبلی و ادامه زندگی درهمان جسم است. این کار هم یک استثناست و یک معجزه محسوب می‌شود مثلا کاری که حضرت عیسی (ع) انجام می‌داد و مردگان را زنده می‌کرد. 
آیا این پاسخ صحیح است؟:
346 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

روابط انسان ها بعد از مرگ Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. خواب تنها مال زندگی در دنیاست. بعد از مرگ دیگر خوابی وجود ندارد. اما ارتباط با دیگران بستگی به آن دارد که انسان با چه حالی دنیا را ترک کرده باشد. اگر بهشتی باشد و زندگی پس از مرگش همراه با غفران و نعمات الهی باشد آنگاه هرچه دوست داشته باشد انشاءالله برایش فراهم است. از جمله دیدار با عزیزانش. اما اگر خدای نکرده مشمول عذاب الهی باشد از همة نعمات محروم است از جمله دیدار عزیزانش. 
آیا این پاسخ صحیح است؟:
330 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

تعبیر خواب Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. خواهر محترم. با عرض پوزش هیچکدام از مشاوران ما، تعبیر خواب نمی‌دانند.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
590 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

تکلیف همسر انسان در آخرت Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. برادر عزیز. ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که تمام روابط اعتباری اجتماعی موجود در دنیا، در عالم آخرت بی‌اعتبار می‌شوند. هیچ رابطة اعتباری در آخرت وجود ندارد. نه پدری و فرزندی و نه خواهری و برادری و نه رییس و کارمندی و نه رابطة زوجیت. زیرا وقتی کسی از دنیا رفت تمام این روابط قطع شده و تمام شده فرض می‌شود. برای اینکه مسئله را خیلی ساده کنم عرض می‌کنم. مثل اینکه مردی از زنش طلاق بگیرد. آن زن بعد از طلاق با هر مرد دیگری می‌تواند ازدواج کند و آن مرد هم با هر زن دیگری می‌تواند ازدواج کند. پس پاسخ شما این است که در آخرت چون رابطه زوجیتی که در دنیا بوده است از میان رفته است. آن مرد می‌تواند با زنی که در دنیا داشته است (در صورتی که هر دو در بهشت باشند و هر دو هنوز به هم علاقه داشته باشند) زندگی کند و آن زن هم با شرایطی که گفتم می‌تواند با آن مردی که دوست دارد در بهشت زندگی کند. البته توجه کنید که پاسخ فوق از لحاظ فلسفی خیلی دقیق نیست. ولی صرفا برای اینکه شما آخرت را با دنیا مقایسه کردید من خواستم جوابی بدهم که با روابط تعریف شده در دنیا تطبیق داشته باشد. وگرنه عالم آخرت اصلا به دنیا شباهتی ندارد. و روابط انسانها در عالم آخرت روابط حقیقی است نه روابط قراردادی و اعتباری. این مطلب نیاز به توضیح زیادتری دارد ولی در همین حد فکر می‌کنم کافی باشد.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
423 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!
پاسخ کاربر
متن پاسخ:
سلام این سوال را از دفتر مرجعم نیز پرسیدم ایشون جواب کاملتری دادند منم اینجا عین پاسخ ایشون رو درج میکنم تا کسانی که این سوالو دارند پاسخ کامل را گرفته باشند پاسخ دفتر معظم له به شرح ذیل است : " چنانچه زنی در دنیا با چند مرد ازدواج کرده باشد و همه اهل بهشت و در یک مقام و جایگاه باشند، می تواند یکی را اختیار کرده و با او زندگی نماید. البته خداوند قادر متعال می تواند همسری همانند آن زن و یا بهتر از او را برای سایر مردان بهشتی فراهم نماید، طوری که همه راضی و خوشنود باشند. بدون شک مقام و جایگاه و پاداش هاى آخرت متفاوت از دنیاست; زیرا هر چند براى شرح و توضیح آن مقام ها و پاداش ها، از قالب ها و الفاظ دنیوى استفاده شده است، ولى مفهوم و محتواى آن ماهیّت اخروى دارد. بنابراین، آنچه از نعمت هاى اخروى و مقامات آن مى شنویم و تصوّر مى کنیم، تنها شبحى از واقعیّات جهان آخرت است و نباید انتظار داشته باشیم که بتوانیم در این دنیا حقیقت آن جهان را درک کنیم. همان گونه که جنین در شکم مادر، هر چند ابوعلى سینا باشد، نمى تواند حقایق دنیا را درک و تصوّر کند; هر چند مادرش بتواند به احسن وجه برایش بیان کند; تنها ممکن است شبحى از حقایق دنیا را تصوّر کند. به همین جهت، در روایتى از پیامبر اکرم (صلى الله علیه وآله وسلم) مى خوانیم: اِنَّ اللهَ یَقُولُ: اَعْدَدْتُ لِعِبادِىَ الصّالِحینَ ما لا عَیْنٌ رَأتْ، وَ لا اُذُنٌ سَمِعَتْ، وَ لا خَطَرَ عَلى قَلْبِ بَشَر خداوند مى فرماید: براى بندگان صالحم پاداش هایى فراهم کرده ام که هیچ چشمى ندیده، و هیچ گوشى نشنیده، و به فکر هیچ بشرى خطور نکرده است. بنابراین، ممکن است لفظى در این جهان براى ما معنایى داشته باشد، ولى همان لفظ در مورد نعمت هاى بهشتى معنایى متفاوت و گاه متضاد داشته باشد.(دقت نمایید). "
آیا این پاسخ صحیح است؟:
499 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

تکلیف نیاز جنسی کسانی که در این دنیا ازدواج نمی کنند Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم برادر عزیزم کسانی که در این دنیا معلولیت جسمی دارند در آخرت به صورت کامل و بدون معلولیت و به صورت یک انسان کامل محشور می‌شوند و بنابراین از همة لذات بهشتی از جمله لذات جنسی بهره می‌برند. انشاءالله.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
958 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

هم‏جنس بودن شیطان با آتش جهنم Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 2018
متن پاسخ:
  بسم الله الرحمن الرحیم با تشکر از تماس شما با مرکز پاسخگویی 09650   هم‏جنس بودن شیطان با آتش، مانع از عذاب ديدن و تأثير و تأثر نمى‏گردد؛ همان گونه که ما انسان‏ها نيز از خاک آفريده شده‏ايم، اما در عین حال ممکن است با چیزهایی از جنس خاک، بر انسانها ضربه های دردناک و عذاب آور و کشنده وارد شود؛ و اینطور نیست که چیزهایی هم جنس بودن با خاک، مانع آسیب و... گردد. مثلاً آجر و سنگ از جنس خاکند، امّا آیا هیچ عاقلی می گوید: انسان هم از جنس خاک است فلذا اگر پاره سنگی را بر سر انسانی بکوبند، هیچ خطر و درد و عذابی ندارد؟!!   علاوه بر اين، حقيقت آتش جهنم براى ما روشن نيست و اصلاً قابل مقایسه با امور دنیایی نمی باشد. آيا آن آتش هم از هيزم‏هاى چوبى و يا سوخت‏هاى دنيوى برافروخته می شود؟ در حالی که قرآن کریم، سخن از آتشى می گوید كه هيزم آن انسان ها و سنگ ها است: فَاتَّقُوا النَّارَ الَّتي‏ وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَةُ [1] يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَكُمْ وَ أَهْليكُمْ ناراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَةُ عَلَيْها مَلائِكَةٌ غِلاظٌ شِدادٌ لا يَعْصُونَ اللَّهَ ما أَمَرَهُمْ وَ يَفْعَلُونَ ما يُؤْمَرُونَ [2] ترجمه: اى مؤمنان! خود و خانواده خود را از آتشى كه هيزم آن انسان ها و سنگ ها است حفظ كنيد. بر آن فرشتگانى خشن و سخت‏گير گمارده شده‏اند كه از آنچه خدا به آنان دستور داده سرپيچى نمى‏كنند، و آنچه را به آن مأمورند، همواره انجام مى‏دهند. [3]   همچنین، قرآن کریم، سخن از آتش برافروخته خدا می گوید كه بر دل‏ها برآيد و چيره شود: نَارُ اللَّهِ الْمُوقَدَةُ * الَّتي‏ تَطَّلِعُ عَلَى الْأَفْئِدَةِ [4] و گويا مراد از «اطلاع آتش بر قلوب» اين است كه آتش دوزخ باطن آدمى را مى‏سوزاند، همانطور كه ظاهرش را مى‏سوزاند، به خلاف آتش دنيا كه تنها ظاهر را مى‏سوزاند. [5] و برخی مفسّران می گویند: اين آتش بر خلاف تمام آتشهاى دنيا كه نخست پوست را مى‏سوزاند و سپس به داخل نفوذ مى‏كند، اول بر دلها شراره مى‏زند، و درون را مى‏سوزاند، نخست قلب را، و بعد مغز و استخوان را، و سپس به خارج سرايت مى‏كند. اين چه آتشى است كه اولين جرقه‏هايش بر دل آدمى ظاهر مى‏شود؟ اين چه آتشى است كه درون را قبل از برون مى‏سوزاند؟ همه چيز قيامت عجيب است و با اين جهان تفاوت بسيار دارد، حتى درگيرى آتش سوزانش!. [6]   پی نوشت ها: [1]. البقرة، آیۀ 24. [2]. التحريم، آیۀ 6. [3]. ترجمۀ استاد انصاریان. [4]. الهمزة، آیۀ 7. [5]. ترجمه الميزان، ج‏20، ص: 617. [6]. تفسير نمونه، ج‏27، ص: 316.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
926 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!
اشتراک در RSS - معاد