topbar

قرآن

ختم قران Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. خواهر محترم. خواندن قرآن همة‌ وجود انسان را نورانی می‌کند. صورت تنها بخش بسیار کوچکی از آن است. اما درک نورانیت چهره نیز میسور هرکسی نیست.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
131 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

فتبارک الله احسن الخالقین Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. خواهر محترم. آیه‌ی شریفه فتبارک الله احسن الخالقین. تقریبا به همان معنایی است که ما هم درکلمات روزمره از آن استفاده می‌کنیم. وقتی یک چیز شگفت‌آور و جالب توجهی را از کسی مشاهده می‌کنیم می‌گوییم بارک الله یا اگر بخواهیم فارسی بگوییم می‌گوییم «دست مریزاد». خداوند هم وقتی خلقت انسان کامل می‌شود و روح در او دمیده می‌شود به خودش آفرین می‌گوید. زیرا عمل بزرگی انجام شده است. ما هم البته اگر امر شگفتی را در یک انسان مشاهده کردیم چه در مورد زیبایی‌ جسمانی او باشد یا دربارة دانش یا شخصیت او باشد می‌توانیم همین عبارت را بکار ببریم و در واقع داریم از شگفتی خودمان و قدرت خالق آن شخص حکایت می‌‌کنیم.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
323 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

استخاره Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم چنین استخاره‌ای اصلا درست نیست. استخاره برای رفع تردید است اگر کسی تردید دارد که کاری را انجام دهد یا ندهد ابتدا باید فکر کند اگر به نتیجه نرسید بعد از آن باید مشورت کند اما اگر باز هم تردیدش برطرف نشد آنگاه می‌تواند استخاره کند. اما شما که تردیدی ندارید تا بخواهید استخاره کنید. اصلا مگر چاره‌ای جز صبر هم دارید ؟ اگر صبر نکنید چه کار خواهید کرد؟!
آیا این پاسخ صحیح است؟:
580 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

حضرت آدم و مسایل تاریخی Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم فکر می‌کنم تمام اشکال شما این است که تصور کرده‌اید حضرت آدم (ع) اولین انسان روی زمین بوده‌اند و قبل از ایشان هیچ انسانی بر روی زمین نبوده است. در حال که این تصور لشتباه است. پیش از حضرت آدم (ع) هم انسانهایی روی زمین بوده‌اند اما نسل آنها منقرض شده است. نسل کنونی بشر که دارای فکر و اندیشه خلاق است همه از فرزندان حضرت آدم هستند. نکته دیگری که باید توجه کنید آن است که هیچیک از مطالبی که گفتید در قرآن نیامده است و شما از قرآن چیزی نقل نکردید. آنها مطالبی است که از این طرف و آن طرف خوانده‌اید و مستندشان معلوم نیست و در قرآن هم نیامده است. نکته آخر آنکه از ظواهر آیات قرآن بدست می‌اید که دوران حضرت آدم واقعا دوران بسیار اولیه تمدن بشری بوده است. زیرا طبق نقل قرآن قابیل بعد از قتل هابیل نمی‌دانست با جسد برادرش چکار کند و با دیدن یک کلاغ که جسد شکارش را دفن کرد فهمید که می‌تواند جسد برادر را دفن کند.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
897 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

عمل نکردن به استخاره Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم خواهرمحترم. هیچ حکم شرعی بر استخاره و عمل به آن مترتب نیست. هیچ فقیهی نمی گوید که عمل به استخاره واجب است. (البته در گذشته فقهایی بوده اند که میگفتند که اصلا استخاره کردن حرام است ولی در حال حاضر فقها آن را مباح میدانند) بنابراین از نظر شرعی میتوان به استخاره عمل نکرد. مخصوصا دوستتان به درستی به عقلش عمل کرده است و بعد از تحقیق و مشورت تشخیص داده است که آن خواستگار شخص مناسبی است. همین جا این را بگویم که هرگز نباید قبل از فکر و مشورت و تحقیق استخاره کرد. استخاره مال زمانی است که انسان درکاری تردید داشته باشد. اگر پس از مشورت و تحقیق و فکر باز هم به نتیجه نرسید آنگاه میتواند استخاره کند.بنابراین استخاره قبل از مشورت و تحقیق و فکرمعتبر نیست. مخصوصا دوستتان صدقه هم داده است. پس نباید نگران باشد. تنها مشکلی که میماند همین است که خود شما به آن اشاره کردید. وقتی درتصمیمات مهمی مانند ازدواج کسی استخاره میکند اگر به آن عمل نکند همیشه در زندگی با یک نوع استرس بیمارگونه روبروست.  یعنی اگر استخاره خوب بیاید و او ازدواج نکند و با دیگری ازدواج کند همیشه ناراحت است که شاید آن خواستگاری که استخاره برایش خوب آمد و با اوازدواج نکردبهتر از شوهر فعلیش بوده و همین باعث ناراحتی در زندگی زناشویی میشود. اگر هم استخاره بد بیاید و او با این حال ازدواج کند هر مشکلی که پیش میاید گردن عمل نکردن به استخاره میگذارد. به نظر من بهترین راه آن است که بجای آنکه مشکلات را گردن اموری بیندازیم که از دسترس ما خارج است و ما با آنها بیگانه ایم با مشکلاتی که معمولا برای هر زن و شوهری پیش میاید با عقل و تدبیر و صبر و تحمل و استفاده از مشورت افراد آگاه برخورد کنیم و آنها را حل کنیم. نه اینکه ناامید شویم و همواره خود را بابت مطلبی که معلوم نیست اصلا صحت داشته باشد سرزنش کنیم..
آیا این پاسخ صحیح است؟:
1041 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

نسخ آیات Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم. نسخ آیات قرآن به معنای آن نیست که آیه ای حذف شود و آیه دیگری جایگزین شود. بلکه به معنای آن است که آیه ای که حکمی را بیان کرده است آیه دیگری بیاید و حکم آن آیه را نسخ کند و حکم جدیدی را بیان کند. دلیل نسخ حکم آیه قبلی هم آن است که حکم آن آیه از ابتدا همیشگی نبوده است بلکه مخصوص یک زمان خاصی بوده است و وقتی آن زمان سپری شد حکم نیز با آمدن آیه جدید عوض می شود. مثل حکم مربوط به زانیه. بیشتر کتابهایی که در زمینه علوم قرآنی بحث کرده اند فصلی را به بحث نسخ و انواع آن اختصاص داده اند.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
874 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

سوال قرانی Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم علتش محتوای آن دو سوره است. اگر به محتوای آن دو سوره دقت کنید می‌بینید که چقدر انسان را به سوی معنویت راهنمایی می‌کنند.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
969 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

ثواب قرائت قرآن Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 3013
متن پاسخ:
سلام علیکم اگر سایر موارد تفاوتی نکند به خودی خود ثواب قرآن خواندن بیشتر است (مخصوصا در ماه مبارک رمضان). البته گاهی یک دعا با حضور قلب و دل شکسته ممکن است کارچندین بار ختم قرآن بدون حضور قلب را بکند. دعای نیمه شبی دفع صد بلا بکند
آیا این پاسخ صحیح است؟:
998 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!

واژه رفث و معانی مرتبط با آمیزش در احادیث ائمه Sticky

پاسخ اصلی کارشناس 2018
متن پاسخ:
  بسم الله الرحمن الرحیم 1. دربارۀ معنای واژۀ «رَفَث» هرچند در آیۀ 187 سوره بقره آن را به معنای «آمیزش» دانسته اند؛ اما برخی لغت شناسان تصریح دارند که اصل این واژه به معنی «سخن قبیح» می باشد و به طور كنايه بر «جماع» اطلاق شده است. [1] همچنین دربارۀ سایر واژه هایی که در سؤالتان مطرح کردید و همۀ آنها به معنای آمیزش زناشویی دانستید؛ عرض می کنیم که این طور نیست و مفسران بزرگی مانند علامه طباطبایی، تصریح دارند که الفاظى كه در قرآن براى فهماندن عمل زناشويى آمده، به طريق كنايه به كار رفته است و اين از ادب قرآن كريم است.  علامه طباطبایی می فرمایند: «كلمه «رفث» به معناى تصريح به هر سخن زشتى است كه تنها در بستر زناشويى به زبان مى‏آيد، و در غير آن مورد، گفتنش نفرت‏آور و قبيح است؛ ليكن در اينجا به معناى آن الفاظ نيست بلكه كنايه از عمل زناشويى است، و اين از ادب قرآن كريم است؛ و همچنين الفاظ ديگرى كه در قرآن براى فهماندن عمل زناشويى به كار رفته، از قبيل «مباشرت»، و «دخول»، و «مَسّ»، و «لمس» و «اتيان»- آمدن، و «قرب»، همه الفاظى است كه به طريق كنايه به كار رفته، و همچنين كلمه «وطى»، و كلمه «جماع»، كه اين دو نيز در غير قرآن، الفاظى كنايتى است؛ هر چند كه كثرت استعمال آن در عمل زناشويى، از حدّ كنايه بيرونش كرده، و آن را تصريح در آن عمل ساخته است، نظير لفظ فرْج و غائط كه به معناى معروف امروزش از همين قبيل است يعنى در آغاز كنايه بوده، بعد تصريح شده است.» [2] چه بسا به دلیل همین مطلب، در برخی روایات می بینیم گاهی عرب زبانان صدر اسلام از معصومین علیهم السلام درباره تفسیر لغاتی چون «رفث» در سوره بقره سؤال کرده اند [3]، و در بعضی احادیث، معصوم علیه السلام به بیان مراد از این واژه پرداخته و آن را به معنای «جماع» دانسته است[4] در حالی که اگر خود این واژگان در لغت عرب به معنای «آمیزش» بودند، سؤال کردن دربارۀ آن توسط عرب زبانان نزدیک به صدر اسلام و همچنین توضیح معنا یا تفسیر این لغات توسط امامان علیهم السلام، کاری لغو می بود.   2. با توجّه به توضیحات بالا، بررسی معنای اصلی لغاتی که شما فرمودید و همچنین کاربرد کِنایی آنها در قرآن به معنای آمیزش؛ و همچنین جمع آوری روایاتی که این لغات را در معنای آمیزش استعمال کرده اند، خود نیازمند تحقیقی مفصل –در حدّ مقاله یا پایان نامه- است. یکی از منابع مهم چنین تحقیقی، احادیثی است که در تبیین و یا تفسیر آیاتی از قرآن که این واژگان را به کار برده اند، وارد شده است. به عنوان مثال، بسیاری از احادیثی که واژۀ «رَفَث» را به کار برده اند؛ مرتبط با تفسیر آیه 187 و یا 197 سورۀ بقره می باشند. نویسندگان تفاسیر روایی، بسیاری از این احادیث را در ذیل آیۀ مربوطه ذکر کرده اند. از جمله: تفسير على بن ابراهيم‏ قمى، تفسير كنز الدقائق و بحر الغرائب، تفسير نور الثقلين،‏ و البرهان فى تفسير القرآن امّا بررسی «فلسفه و آثار آمیزش از دیدگاه روایات» بحثی جداگانه می تواند باشد و اگر مایل بودید؛ آن را در سؤالی جداگانه مطرح فرمایید.   پی نوشت ها: [1]. قاموس قرآن ؛ ج‏3 ؛ ص109. [2]. رک: ترجمه الميزان، ج‏2، ص: 64. [3]. مثلا دانشمندی چون علی بن جعفر، دربارۀ معنای «رفث» و... در آیه 197 سوره بقره، از برادرش امام موسی بن جعفر علیهما السلام سؤال کرده است. رک: مسائل علي بن جعفر و مستدركاتها، ص: 273، شماره 675. [4]. الكافی، ج‏4، ص : 180، باب النوادر؛ و الكافي، ج‏4، ص338.
آیا این پاسخ صحیح است؟:
1119 امتیازها
+
Vote up!
-
Vote down!
اشتراک در RSS - قرآن